Sport.pl

Kajetanowicz Szutrowym Mistrzem Europy po raz drugi z rzędu!

Po zdobytym w lutym na Łotwie tytule Zimowego Mistrza Europy w upalnym Rajdzie Cypru Kajetan Kajetanowicz przypieczętował drugi w karierze tytuł Szutrowego Mistrza Europy. Na Cyprze załoga LOTOS Rally Team wygrywa odcinek za odcinkiem - na pierwszych 11 oesach Polak wywalczył aż 106 na 110 możliwych do zdobycia punktów.
Dzięki tej porażającej skuteczności Kajto obronił tytuł Szutrowego Mistrza Europy jeszcze przed zakończeniem trzeciego z czterech rajdów, w którym kierowcy walczą o to prestiżowe trofeum. Po 11 odcinkach specjalnych ósmej rundy Mistrzostw Europy przewaga Kajetanowicza w klasyfikacji FIA ERC Gravel Masters wynosi już 146 punktów. To więcej, niż pozostało do zdobycia na 5 ostatnich próbach Rajdu Cypru i 9 odcinkach, które zaplanowano w Rajdzie Akropolu. Tym samym lider Rajdowych Mistrzostw Europy samotnie prowadzi w liczbie tytułów wywalczonych na poszczególnych nawierzchniach. Jako jedyny z całej stawki FIA ERC Polak ma już na swoim koncie trzy takie triumfy: Szutrowe Mistrzostwo Europy wywalczone w sezonach 2014 i 2015 oraz Zimowe Mistrzostwo Europy zdobyte w porywającym stylu na początku bieżącego roku.

O wynikach rywalizacji o tytuły Zimowego, Szutrowego i Asfaltowego Mistrza Europy decydują wyniki na poszczególnych odcinkach specjalnych. Zwycięzca każdego oesu otrzymuje 10 punktów, a kolejni kierowcy odpowiednio 6, 4, 2 i 1 punkt. Do szutrowej klasyfikacji FIA ERC wliczane są rezultaty z czterech rund czempionatu rozgrywanych na luźnej nawierzchni: Rajdu Azorów, Rajdu Estonii, Rajdu Cypru i Rajdu Akropolu, który dopiero zostanie rozegrany w dniach 9-11 października.

Kajetan Kajetanowicz: - Po tutejszych odcinkach specjalnych trudno jest złapać oddech, więc szczerze mówiąc, to jeszcze chyba do mnie nie dociera. Trudno mi w ogóle wyrazić słowami to, co czuję, choć wiem na pewno, że zdobycie tytułu Szutrowego Mistrza Europy jest niesamowicie przyjemne! Na myśl przychodzą mi niesłychanie zróżnicowane szutrowe odcinki, które wygrywaliśmy w drodze do tego sukcesu. Przed oczami stają mi zapierające dech w piersiach trasy Azorów, niewyobrażalnie szybkie oesy w Estonii, a także mordercze szutrowe próby, które przejechaliśmy już na Cyprze. W trakcie tego rajdu staraliśmy się nie myśleć o tym, że możemy wyjechać stąd jako zwycięzcy klasyfikacji FIA ERC Gravel Masters. Im bliżej celu jesteś, tym łatwiej się rozproszyć i popełnić błąd. My sobie na to nie pozwoliliśmy i to jest nasz sukces w tych zawodach. Teraz, kiedy już tego dokonaliśmy, także nie chcę o tym myśleć. Na euforię, radość i chwilę świętowania przyjdzie czas po zakończeniu tego długiego i wyczerpującego sezonu. My w tej imprezie mamy jeszcze sporo kroków do zrobienia, w tym te najważniejsze - przybliżające nas do tego realizacji wielkiego, ambitnego zadania. Dlatego też na następne odcinki zapominamy o tym tytule i skupiamy się na kolejnych łukach krętej drogi do najważniejszego celu.

Klasyfikacja FIA ERC Gravel Masters po 11. OS Rajdu Cypru:

1. Kajetanowicz (Polska) 300 pkt

2. Craig Breen (Irlandia) 154 pkt

3. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 136 pkt

Dla kogo oni grają. Dustin Johnson i Paulina Gretzky [ZDJĘCIA]
Więcej o:

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 263
2 Thierry Neuville 227
3 Sebastien Ogier 217
4 Andreas Mikkelsen 102
5 Elfyn Evans 102
6 Kris Meeke 98
7 Jari-Matti Latvala 94
8 Dani Sordo 89
9 Teemu Suninen 89
10 Esapekka Lappi 83
11 Sebastien Loeb 51
12 Kalle Rovanpera 18
13 Pontus Tidemand 12
14 Craig Breen 10
15 Gus Greensmith 9
16 Benito Guerra 8
17 Marco Bulacia 6
18 Mads Ostberg 6
19 Jan Kopecky 5
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikolay Gryazin 1
30 Takamoto Katsuta 1
31 Petter Solberg 1
32 Eric Camilli 1

  • Mistrz świata