Rajd Wielkiej Brytanii. Kubica zmienia opis na włoski

Robert Kubica i Maciej Baran na trasie Rajdu Akropolu

Robert Kubica i Maciej Baran na trasie Rajdu Akropolu (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

Michele Ferrara zastąpi Macieja Barana w roli pilota Roberta Kubicy na Rajd Wielkiej Brytanii. Według włoskich mediów będzie to tylko jednorazowa współpraca. "O przyszłym sezonie Kubica rozmawia z włoskim pilotem Giovannim Bernacchinim" - napisał Marco Giordo z tygodnika "Autosprint". Relacje na żywo z Rajdu Wielkiej Brytanii od 14 listopada w Sport.pl.
Na Twitterze nie tylko o rajdach pisze @kgirgiel

Zwycięstwem w Rajdzie Hiszpanii Robert Kubica i Maciej Baran przypieczętowali mistrzostwo świata WRC-2. To miał być ich ostatni rajd w sezonie. Citroen zaproponował jednak dodatkowy start - debiut Citroenem DS3 WRC w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Na zawody zgłoszono załogę w niezmienionym składzie, ale we wtorek gruchnęła wiadomość, że w Walii Kubicy notatki będzie dyktował Michele Ferrara.

Zespół Citroena nie ogłosił jeszcze tej decyzji. Baran na swoim koncie facebookowym zdążył już wyjaśnić, że przyczyną są sprawy osobiste. "Mijający sezon był niezwykle intensywny, mamy za sobą wiele miesięcy ciężkiej pracy której ukoronowaniem jest zdobyty przez nas tytuł. Postawione przed nami wyzwania wymagają jeszcze większej pracy i zaangażowania, jednak w tym roku, w moim życiu osobistym nastąpiły zmiany, które powodują, że nie mogę poświęcić się pracy w zespole, w takim wymiarze w jakim jest to konieczne. Z przykrością muszę ustąpić miejsca komuś innemu, kto będzie mógł oddać się temu zadaniu w 100%" - napisał polski pilot.

Według nieoficjalnych informacji Baran w ostatniej rundzie WRC pojedzie z Michałem Sołowowem, którego pilotował, zanim przesiadł się do citroena Kubicy.

35-letni Ferrara na co dzień jeździ z Andreą Crugnolą, przyjacielem polskiego kierowcy. Wystąpił z nim w siedmiu rajdach mistrzostw świata (ukończył pięć), wszystkie w Fordzie Fiesta R2, wolniejszym od auta WRC o kilka sekund na kilometrze. W 2011 roku startował z Crugnolą w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Jako załoga cyklu WRC Academy mieli do przejechania 17 z 23 odcinków specjalnych. Zajęli w swojej klasie 8. miejsce.

Będzie to trzeci włoski pilot w rajdowej karierze Kubicy. Wcześniej polski kierowca jeździł z Giuliano Manfredimi i Emanuele Inglesim. Współpracę z tym drugim zakończył po kraksie w Rajdzie du Var pod koniec listopada ubiegłego roku.

Według włoskich mediów Ferrara jest dla polskiego kierowcy rozwiązaniem tymczasowym. "Kubica rozmawia z Giovannim Bernacchinim na temat wspólnych startów w sezonie 2014" - napisał dziennikarz "Autosprintu" Marco Giordo. Doświadczony pilot przez ostatnie pięć lat jeździł z Katarczykiem Nasserem Al-Attiyahem, kierowcą i sponsorem zespołu M-Sport. Ma na koncie 102 starty w rajdach WRC, m.in. dwa miejsca na podium z Gianluigim Gallim - w Rajdzie Argentyny 2006 i Rajdzie Szwecji 2007. Ma żonę Polkę, mieszka w Krakowie i jeździ z polską licencją.

Informacje Włochów o rozmowach z Bernacchinim pasują do poprzednich doniesień o możliwym kontrakcie Kubicy z zespołem M-Sport, wystawiającym w mistrzostwach świata Forda Fiesta WRC. "Bardzo interesujące doniesienia o Kubicy. Plotka głosi, że jest blisko kontraktu z M-Sportem na pełny sezon w WRC w 2014" - napisał niedawno na Twitterze Colin Clark, relacjonujący mistrzostwa świata dla radia WRC Live. Nikt jednak nie potwierdził tych rewelacji. - Nie jest żadną tajemnicą, że dostałem kilka ofert. Ale czy i z kim będę jeździł - szczerze mówiąc, nie mam jeszcze pojęcia. Mam już pewien pomysł na przyszły rok. Jeśli zostanę w rajdach, z pewnością wciąż będę się uczyć, ponieważ poziom kierowcy można określić dopiero po trzech latach startów w WRC - mówił Polak po Rajdzie Hiszpanii.

Komentarze (5)
Rajd Wielkiej Brytanii. Kubica zmienia opis na włoski
Zaloguj się
 • mgr.nauk

  Oceniono 17 razy 13

  "Giovanni Bernacchini ...... Ma żonę Polkę, mieszka w Krakowie i jeździ z polską licencją."
  Jak tak to może być zamiast Barana. Zeby mu sie tylko kartki nie kleiły jak temu poprzedniemu.

 • wmc-33

  Oceniono 10 razy 6

  Jednoczesne uczenie się samochodu, rajdu i pilota to trochę dużo. W tej sytuacji rzeczywiście podium może być nieosiągalne. Szkoda.

 • kleklektyk

  Oceniono 1 raz 1

  W tym rajdzie to może akurat Inglesi byłby najlepszy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

WRC 2017, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 232
2 Thierry Neuville 208
3 Ott Tanak 191
4 Jari-Matti Latvala 136
5 Elfyn Evans 128
6 Dani Sordo 95
7 Kris Meeke 77
8 Hayden Paddon 74
9 Juho Hanninen 71
10 Craig Breen 64
11 Esapekka Lappi 62
12 Andreas Mikkelsen 54
13 Stephane Lefebvre 30
14 Teemu Suninen 29
15 Mads Ostberg 29
16 Jan Kopecky 7
17 Pontus Tidemand 4
18 Richie Dalton 4
19 Eric Camili 3
20 Stephane Sarrazin 2
21 Armin Kremer 2
22 Jourdan Serderidis 2
23 Ole Christian Veiby 1
24 Yohan Rossel 1
25 Bryan Bouffier 1
26 Kalle Rovanpera 1

 • Mistrz świata

Najnowsze informacje