Sport.pl

Formuła 1. Lekarz Kubicy uspokaja. "Robert będzie gotowy na F1"

pst, Super Express
14.09.2012 11:48
A A A
Samochód, którym Robert Kubica rozbił się podczas rajdu Rondo di Andora

Samochód, którym Robert Kubica rozbił się podczas rajdu Rondo di Andora (Fot. Gianni Chiaramonti AP)

Igor Rossello, chirurg, który operował Roberta Kubicę zapewnia, że ręka polskiego kierowcy wytrzyma powrót do F1, choć nigdy nie będzie w stu procentach sprawna. Robert wrócił już do ścigania wygrywając rajd Ronde Gomitolo di Lana.
W specjalnym wywiadzie dla "Super Expressu" Rossello nie ukrywa zadowolenia z tego, w jaki sposób postępuje rehabilitacja Roberta Kubicy. Polak już w pierwszym wyścigu po powrocie odniósł zwycięstwo, ale jak twierdzi jego lekarz, nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. - Rozmawiałem z menedżerem Kubicy, Daniele Morellim, który jest tak samo jak ja zachwycony postępami i formą Roberta. To nie jest dla mnie wielkie zaskoczenie, że już się ściga w oficjalnych imprezach. Widać, że postępuje u niego właściwa regeneracja nerwów ręki. To dzięki temu może w ogóle jej używać, chwycić kierownicę, wykonywać podstawowe ruchy - mówi Rossello.

Lekarz przestrzega też jednak przed nadmiernym optymizmem. Wypadek Roberta był bardzo poważny i ręka naszego kierowcy najprawdopodobniej już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Rossello nie ma jednak wątpliwości, że nawet jeśli ręka nie będzie w stu procentach sprawna, to wytrzyma obciążenia związane z prowadzeniem bolidu Formuły 1. - Dziś oceniam sprawność tej ręki na 50 procent, ale zakładam, że rehabilitacja może doprowadzić do dalszej poprawy, nawet do poziomu 75-80 procent. To byłby wynik całkowicie wystarczający by myśleć o prowadzeniu bolidu Formuły 1. Jedną z kluczowych potrzeb jest teraz wzmacnianie i poprawa działania mięśni dłoni, które mają bezpośredni związek z unerwieniem kończyny. Stąd konieczność ciągłej rehabilitacji, a to długi proces - podkreśla.

Robert wrócił do ścigania we wspomnianym rajdzie Ronde Gomitolo di Lana, który odbył się w dniach 8-9 września. Kubica wygrał wszystkie odcinki i zaliczył bardzo udany powrót.

Lekarze uważają, że powrót Polaka na tor F1 nie nastąpi jednak zbyt szybko. Optymistyczne scenariusze mówią, że nastąpi to w przyszłym roku. Jeśli rehabilitacja Roberta nie będzie przebiegała po jego myśli to plany te będzie odłożyć przynajmniej do roku 2014.

Zapraszamy do dyskusji na temat powrotu Kubicy w komentarzach.Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX