Sport.pl

Formuła 1. Lekarz Kubicy uspokaja. "Robert będzie gotowy na F1"

pst, Super Express
14.09.2012 11:48
A A A
Samochód, którym Robert Kubica rozbił się podczas rajdu Rondo di Andora

Samochód, którym Robert Kubica rozbił się podczas rajdu Rondo di Andora (Fot. Gianni Chiaramonti AP)

Igor Rossello, chirurg, który operował Roberta Kubicę zapewnia, że ręka polskiego kierowcy wytrzyma powrót do F1, choć nigdy nie będzie w stu procentach sprawna. Robert wrócił już do ścigania wygrywając rajd Ronde Gomitolo di Lana.
W specjalnym wywiadzie dla "Super Expressu" Rossello nie ukrywa zadowolenia z tego, w jaki sposób postępuje rehabilitacja Roberta Kubicy. Polak już w pierwszym wyścigu po powrocie odniósł zwycięstwo, ale jak twierdzi jego lekarz, nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. - Rozmawiałem z menedżerem Kubicy, Daniele Morellim, który jest tak samo jak ja zachwycony postępami i formą Roberta. To nie jest dla mnie wielkie zaskoczenie, że już się ściga w oficjalnych imprezach. Widać, że postępuje u niego właściwa regeneracja nerwów ręki. To dzięki temu może w ogóle jej używać, chwycić kierownicę, wykonywać podstawowe ruchy - mówi Rossello.

Lekarz przestrzega też jednak przed nadmiernym optymizmem. Wypadek Roberta był bardzo poważny i ręka naszego kierowcy najprawdopodobniej już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Rossello nie ma jednak wątpliwości, że nawet jeśli ręka nie będzie w stu procentach sprawna, to wytrzyma obciążenia związane z prowadzeniem bolidu Formuły 1. - Dziś oceniam sprawność tej ręki na 50 procent, ale zakładam, że rehabilitacja może doprowadzić do dalszej poprawy, nawet do poziomu 75-80 procent. To byłby wynik całkowicie wystarczający by myśleć o prowadzeniu bolidu Formuły 1. Jedną z kluczowych potrzeb jest teraz wzmacnianie i poprawa działania mięśni dłoni, które mają bezpośredni związek z unerwieniem kończyny. Stąd konieczność ciągłej rehabilitacji, a to długi proces - podkreśla.

Robert wrócił do ścigania we wspomnianym rajdzie Ronde Gomitolo di Lana, który odbył się w dniach 8-9 września. Kubica wygrał wszystkie odcinki i zaliczył bardzo udany powrót.

Lekarze uważają, że powrót Polaka na tor F1 nie nastąpi jednak zbyt szybko. Optymistyczne scenariusze mówią, że nastąpi to w przyszłym roku. Jeśli rehabilitacja Roberta nie będzie przebiegała po jego myśli to plany te będzie odłożyć przynajmniej do roku 2014.

Zapraszamy do dyskusji na temat powrotu Kubicy w komentarzach.Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Formuła 1 Kubica nadal myśli o powrocie do F1
  • Robert Kubica Agencia Estado: Robert Kubica nie ma pełnej sprawności prawej ręki
  • Przegląd przed Ronde Gomitolo di Lana. Subaru Impreza WRC Roberta Kubicy Robert Kubica wrócił. I wygrał
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

WRC 2017, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Sebastien Ogier 177
2 Thierry Neuville 160
3 Ott Tanak 144
4 Jari-Matti Latvala 123
5 Dani Sordo 89
6 Elfyn Evans 87
7 Craig Breen 64
8 Juho Hanninen 58
9 Hayden Paddon 55
10 Esapekka Lappi 49
11 Andreas Mikkelsen 39
12 Kris Meeke 31
13 Teemu Suninen 25
14 Stephane Lefebvre 22
15 Mads Ostberg 19
16 Jan Kopecky 5
17 Pontus Tidemand 4
18 Eric Camilli 3
19 Stephane Sarrazin 2
20 Armin Kremer 2
21 Yohan Rossel 1
22 Bryan Bouffier 1

  • Mistrz świata