Sport.pl

Rajd Polski

Rajd Polski to drugi (po Rajdzie Monte Carlo) najstarszy rajd samochodowy na ¶wiecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1921 roku. Jako runda Rajdowych Mistrzostw ¦wiata, impreza zadebiutowała w 1973 roku, choć wówczas nie istniała jeszcze klasyfikacja kierowców.

Historia

Pierwszy Rajd Polski został zorganizowany w 1921 roku. Licz±ca 600 km trasa rozpoczynała się w Warszawie, a kończyła w Białowieży. Lista startowa obejmowała sze¶ciu uczestników. Triumfatorem okazał się Tadeusz Heyne.

Trasa rajdu zmieniała się z każd± kolejn± rund±. W 1939 roku zawodnicy pokonali ł±czny dystans na poziomie 4358 km.
W 1960 roku Rajd Polski zyskał rangę rundy Mistrzostw Europy, czyli najbardziej prestiżowych zawodów tamtych lat. 13 lat póĽniej impreza została wpisana do kalendarza Rajdowych Mistrzostw ¦wiata, jednak nie był to udany debiut – ze względu na liczne błędy organizacyjne na mecie stawiły się tylko trzy załogi. Impreza, której baz± był Kraków, liczyła 55 odcinków specjalnych.

Do 2016 roku Rajd Polski czterokrotnie figurował jako runda WRC. Impreza była regularnie klasyfikowana w kalendarzu ERC (Rajdowe Mistrzostwa Europy).

Trasy

W 1973 roku zawody były organizowane w okolicach Krakowa. Dwa lata póĽniej odcinki specjalne zostały zlokalizowane na asfaltowych trasach Dolnego ¦l±ska. W 1997 roku impreza powróciła do Małopolski. W 2000 roku kierowcy ponownie rywalizowali na wymagaj±cych drogach województwa dolno¶l±skiego. Tym razem baza rajdu została zlokalizowana w Kłodzku. W 2005 roku rywalizacja toczyła się na mazurskich szutrach.

Kierowcy

Rajd Polski zaszczycili swoj± obecno¶ci± niemal wszyscy najlepsi kierowcy. W¶ród największych sław należy wymienić takie nazwiska, jak: Walter Rohr, Stig Blomqvistl, Sebastien Loeb, Petter Solberg czy Sebastien Ogier.

Inne rajdy samochodowe: Rajd Dakar - Le Mans - Rajd Karkonoski - Rajd ¦widnicki - Rajd Wisły