Sport.pl

Rajd Dakar

Pocz±tkowo zwany rajdem Paryż-Dakar, jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagaj±cych rajdów terenowych, organizowanych rokrocznie od 1979 roku przez Amaury Sport Organisation. Poza kierowcami zawodowymi mog± w nim wzi±ć udział również amatorzy, którzy reprezentuj± zwykle zdecydowan± większo¶ć uczestników.

Pocz±tkowo ¶cigano się w dwóch klasach – samochodach (od maszyn typu buggy do małych ciężarówek) i motocyklach (również tych z wózkiem bocznym). W 1980 roku na Dakarze zadebiutowały ciężarówki, a od roku 2009 możemy podziwiać również kierowców quadów. Do roku 2008 rajd odbywał się na trasie Europa-Afryka lub wył±cznie na Czarnym L±dzie, z kolei od roku 2009 przeniesiony jest do Ameryki Południowej. Było to między innymi spowodowane coraz większym zagrożeniem zdrowia i życia zawodników, powodowanym przez uzbrojone grupy terrorystyczne, grasuj±ce w krajach afrykańskich.

Pocz±tkowo w Dakarze prym wiodły samochody produkowane w Europie (Land Rover, Range Rover, Mercedes-Benz), jednak w XXI wieku bardzo mocno do rywalizacji wł±czyły się konstrukcje azjatyckie.
W¶ród ciężarówek najpopularniejsze marki to: Kamaz, Tatra, Hino, Man czy DAF, z kolei motocykle na wiele lat zdominował KTM (do czasu wycofania się z zawodów). Wielu producentów traktuje rajd jako poligon do¶wiadczalny, udowadniaj±cy trwało¶ć własnych konstrukcji.

W Dakarze występowało kilkudziesięciu Polaków. W¶ród naszych rodaków pierwsze samodzielne zwycięstwo w swojej klasie odniósł w 2015 roku Rafał Sonik na quadzie Yamaha Raptor 700, ale już w 2012 roku w składzie holenderskiej ekipy, która wygrała rajd ciężarówek, był Dariusz Rodewald.

Inne rajdy samochodowe:
Le Mans - Rajd Karkonoski - Rajd ¦widnicki - Rajd Wisły - Rajd Dolno¶l±ski