Sport.pl

Robert Kubica

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kierowców wy¶cigowych i rajdowych. Urodził się 7 grudnia 1984 roku w Krakowie i już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie wy¶cigami samochodowymi. Swoja karierę zaczynał od gokartów. Po otrzymaniu licencji kartingowej zwyciężył już w swoich pierwszych oficjalnych zawodach. W kolejnych latach zdobywał mistrzostwa krajowe w różnych kategoriach wiekowych.

Swój talent postanowił rozwijać we Włoszech. Już w wieku 13 lat wyjechał na Półwysep Apeniński, gdzie z powodzeniem ¶cigał się w takich zespołach jak CRG. Został między innymi kartingowym Mistrzem Włoch, Międzynarodowym Mistrzem Niemiec i Wicemistrzem Europy.
Od 2001 roku startował w niższych seriach wy¶cigowych, gdzie reprezentował między innymi barwy francuskiego Renault oraz hiszpańskiego Epsilon Euskadi. Zarówno w Formule 3 jak i Formule Renault 3.5 plasował się w czołówce stawki, zdobywaj±c mistrzostwo tej drugiej kategorii w 2005 roku.

W 2006 roku rozpocz±ł karierę w Formule 1. Doł±czył do zespołu BMW Sauber jako trzeci kierowca, jednak jeszcze w tym sezonie wskoczył on do drugiego bolidu za Jacques’a Villeneuve’a, który rozwi±zał kontrakt z zespołem. Kubica pozostał w zespole Sauber do roku 2009, notuj±c wiele bardzo udanych występów, osi±gaj±c między innymi swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Następnie przesiadł się do bolidu Renault, w którym startował przez jeden sezon, dwukrotnie plasuj±c się na podium wy¶cigów. 6 lutego 2011 przeżył poważny wypadek w trakcie rajdu Ronde di Andora, po którym zakończył karierę w Formule 1. Po wielokrotnych operacjach i długiej rehabilitacji wrócił jednak do ¶cigania, tym razem startuj±c w formule WRC.

Inni polscy kierowcy rajdowi:Kajetan Kajetanowicz - Michał Sołowow -
Krzysztof Hołowczyc
- Andrzej Jaroszewicz - Sobiesław Zasada