Sport.pl

Adam Małysz

Adama Małysza w Polsce znaj± niemal wszyscy - starsi i młodsi. Sławę zyskał dzięki sukcesom odnoszonym w dziedzinie skoków narciarskich, ale po zakończeniu kariery zaj±ł się rajdami samochodowymi.

22 kwietnia 2011 roku Adam Małysz ogłosił, że doł±czył do zespołu RMF Caroline Team z pilotem Rafałem Martonem oraz samochodem Porsche Cayenne. Jednak dopiero 9 sierpnia tego samego roku zdał egzamin przed komisj± Polskiego Zwi±zku Motorowego, uzyskuj±c licencję kierowcy rajdowego, która uprawnia do startów we wszystkich rajdach terenowych.

W 2012 roku wzi±ł udział w Rajdzie Dakar, a po pierwszym etapie był na 70. pozycji. Po czterech kolejnych odcinkach awansował na 40. pozycję klasyfikacji generalnej, ale podczas 11. etapu doznał awarii sprzęgła, która była powodem wielogodzinnego opóĽnienia. W jego wyniku Rajd Dakar 2012 zakończył się dla Adama Małysza na 38. pozycji. Po nim Małysz opu¶cił RMF Caroline Team, a do Rajdu Dakar 2013 przyst±pił z samochodem Toyot± Hilux i tym samym pilotem. Ukończyli go na 15. pozycji, ze strat± ponad 6 godzin do zwycięzcy. W 2012 roku ukończył na 2. pozycji Mistrzostwa Polski, Czech i Słowacji w rajdach terenowych oraz Puchar Europy ¦rodkowej FIA w rajdach terenowych - Internext Rally 2012.

W 2013 roku Adam Małysz doł±czył do zespołu Orlen Team, z którym odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze rajdowej - 14 kwietnia 2013 roku wygrał w rajdzie Tolimpex Cup na Węgrzech. Powtórzył sukces w czerwcu tego samego roku, kiedy wygrał Puchar Europy ¦rodkowej FIA w rajdach terenowych i Mistrzostwa Polski w rajdach terenowych.
W Rajdzie Dakar 2014 w styczniu 2014 roku wraz z Rafałem Martonem uplasował się na 13. pozycji. Dakaru 2015 nie ukończył w wyniku poważnej awarii samochodu, za¶ w 216 roku uplasował się dopiero na 53 pozycji.

Inni polscy kierowcy rajdowi: Robert Kubica - Kajetan Kajetanowicz - Michał Sołowow -
Krzysztof Hołowczyc
- Andrzej Jaroszewicz

ADAM MAŁYSZ