M¦ 2010. Farsa w Johannesburgu. Sędzia z Mali odebrał zwycięstwo USA

Koman Coulibaly z Mali nie uznał prawidłowo zdobytej bramki w końcówce meczu Słowenia - USA. Wcze¶niej Amerykanie odrobili dwubramkow± stratę z pierwszej połowy. Mecz zakończył się remisem 2:2.

Poprowadź swoją drużynę w RPA i Wygraj Mundial! ?

"Co to była za farsa! Czy został jeszcze jakiś sport, którego nie sędziowie nie potrafią zepsuć? Obejrzyjcie tę powtórkę 200 razy i wyjaśnijcie mi co widział sędzia" - komentuje na twitterze Bill Simmons z ESPN.

W 86. minucie Maurice Edu w zamieszaniu pod bramką Słowenii strzelił gola, ale Malijczyk uznał, że strzelec faulował rywala. W telewizyjnych powtórkach trudno jednak doszukać się przewinienia.

Coulibaly ma 40 lat. Mieszka w Mali. Od 11 lat jest sędzią międzynarodowym FIFA. Mundial w RPA jest jego pierwszym w karierze, ale wcześniej czterokrotnie sędziował spotkania Pucharu Narodów Afryki, kolejno w Tunezji, Egipcie, Ghanie i Angoli. W styczniu był arbitrem finałowego spotkania turnieju, w którym Egipt pokonał Ghanę 1:0.

Słowenia - USA 2:2. Bramki z meczu

Nie jest to pierwsza kontrowersyjna decyzja Majilczyka. Cztery lata temu sędziował decydujący mecz o awans do finałów MŚ w Niemczech pomiędzy Kamerunem a Egiptem i w 90. minucie podyktował kontrowersyjny rzut karny dla gospodarzy. Kamerun go nie wykorzystał i nie pojechał na niemiecki turniej. Tunezyjczycy na facebooku wzywają do wykreślenia Coulibaly'ego z listy sędziów FIFA z powodu "krzywd" jakie zrobił ich reprezentacji.

Błąd Coulibaly'ego może wzmóc dyskusję nad dopuszczeniem do sędziowania na mundialu sedziów z egzotycznych piłkarsko krajów. W RPA sędziują m.in. Eddy Millet z Seszeli, czy Subkhiddin Mohd Salleh z Malezji. Osiem lat temu ogromne kontrowersje wzbudziły decyzje dwóch arbitrów sędziujących mecze Korei Południowej. Według wielu obserwatorów Ekwadorczyk Byron Moreno wypaczył wynik meczu 1/8 finału Korea Południowa - Włochy (2:1), a w ćwierćfinale Egipcjanin Gamal Al-Ghandour popełniał katastrofalne błędy w meczu Koreańczyków z Hiszpanią, który gospodarze mundialu wygrali w rzutach karnych.

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca ? i Michała Pola ?