Najlepsze akcje mundiali - Hat trick Biełanowa

W 1/8 finału mundialu w Meksyku ZSRR prowadził z Belgią 1:0 i 2:1, ale po dogrywce przegrał 3:4. Wszystkie gole dla pokonanych strzelił Igor Biełanow.

Ukrainiec został trzecim mundialowym nieszczęśnikiem, który nie poprowadził zespołu do zwycięstwa, mimo że trafił trzy razy w meczu. W1986 r. ZSRR wysłało na mundial reprezentację opartą na piłkarzach Dynama Kijów, którzy wygrali właśnie Puchar Zdobywców Pucharów.

Trener Ukraińców Walery Łobanowski został selekcjonerem i powołał aż trzynastu piłkarzy z Kijowa. ZSRR wygrał grupę, pokonał Węgry i Kanadę, zremisował z Francją. Biełanow trafił w tych meczach tylko raz, z rzutu karnego.

Magiczny sezon Biełanowa i hat trick na mundialu

W 1/8 finału zaliczył jeden z najbardziej efektownych indywidualnych występów w historii mundiali. Jego pierwszy, strzelony przed przerwą gol do dziś jest hitem internetowych serwisów wideo. Biełanow uderzył zza pola karnego, piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Pfaff nie zareagował.

W drugiej połowie zdobył swoją drugą bramkę i wyprowadził zespół na prowadzenie 2:1. Trzeci raz trafił z rzutu karnego, na dziewięć minut przed końcem dogrywki. ZSRR przegrał 3:4 i odpadł.

Mimo porażki Biełanow został przez "France Football" uznany za najlepszego piłkarza Europy. Wyprzedził -Gary'ego Linekera, króla strzelców mundialu w Meksyku, i Emilio Butraguen~o. Na Diego Maradonę w 1986 r. nie można było głosować.

-Wybrano mnie, bo grałem w ataku, tak naprawdę chciano nagrodzić całe Dynamo - mówił Biełanow. Dwa lata później ZSRR w finale mistrzostw Europy przegrał 0:2 z Holandią, a Biełanow nie wykorzystał karnego. To był ostatni wielki turniej, na który pojechał. W1989 r., gdy miał już 29 lat, pozwolono mu wyjechać za granicę. Borussia Mönchengladbach zapłaciła za niego 1,5 mln marek (ok. 965 tys. dol.).

Pozbawiony wsparcia Walerego Łobanowskiego, nieprzygotowany do życia na zachodzie Europy piłkarz nie dał rady. W 24 meczach strzelił tylko cztery gole. Na okładki gazet trafił, gdy z żoną Iriną i parą radzieckich przyjaciół został przyłapany na kradzieży ubrań wartych 2 tys. marek. By uniknąć rozprawy, Biełanow zapłacił 24 tys. marek (ok. 15,5 tys. dol.) i przeniósł się do drugoligowego Eintrachtu Braunschweig. Grał tam przez cztery lata, karierę zakończył na Ukrainie.

Później wrócił do Niemiec i zajął się biznesem, sprzedawał środki na odchudzanie. Siedem lat temu został głównym udziałowcem i prezesem szwajcarskiego klubu FC Wil, ale szybko okazało się, że brakuje mu cierpliwości. Po zwolnieniu kilku trenerów i buncie drużyny zrezygnował.

Wejdź na wygrajzronaldo.pl i wygraj wyjątkowe nagrody! Wytypuj najlepsze Twoim zdaniem akcje w historii Mistrzostw Świata FIFA i spotkaj się z najlepszym piłkarzem świata, Cristiano Ronaldo.