Sport.pl

Bez tego Robert Kubica nie zdobyłby punktu! Dlaczego ukarano kierowców Alfy Romeo?

Nie byłoby punktu dla Roberta Kubicy, gdyby nie kara dla kierowców Alfy Romeo. Komisja techniczna dopatrzyła się złamania regulaminu przy starcie Kimiego Raikkonena i Antonio Giovinazziego. Obu ukarano już po zakończeniu wyścigu dodaniem 30 sekund do końcowego czasu. To wystarczyło

Choć szef zespołu Alfa Romeo Frederic Vasseur zapowiedział apelację, sprawa wydaje się dość jasna. Już po zakończeniu rywalizacji FIA poinformowała, że komisja techniczna zauważyła coś niepokojącego przy starcie. Powołano się na dwa przepisy: 24.1 regulaminu sportowego i artykuł 9 regulaminu technicznego. Pierwszy mówi o niedozwolonej pomocy kierowcom ze strony zespołu, drugi określa parametry przenoszenia napędu. Chodzi o to, żeby tuż przed starem zawodnicy nie otrzymywali szczegółowych instrukcji na temat różnych ustawień i byli zdani na siebie.

Zbyt łagodne sprzęgło

W przypadku kierowców Alfy Romeo dopatrzono się nieregulaminowo działającego sprzęgła. Według wymogów technicznych sprzęgło powinno przekazać moment obrotowy na koła w ciągu 70 milisekund, czyli 7 setnych sekundy. Ten parametr jest regulowany przez elektronikę w samochodzie. Istnieje jednak możliwość wprowadzenia pewnych zmian, które mogą pomóc kierowcy. W tym przypadku nie było do końca jasne, czy wyścig rozpocznie się ze startu lotnego, czy zatrzymanego. Decyzja zapadła po tym, kiedy cała stawka pokonała kilka okrążeń za samochodem bezpieczeństwa, a dyrekcja wyścigu uznała, że mimo padającego deszczu warunki są na tyle dobre, by kierowcy wystartowali z wyznaczonych miejsc. Antonio Giovinazzi i Kimi Raikkonen wystartowali bardzo dobrze. fina przesunął się nawet na trzecie miejsce. Komisja techniczna dopatrzyła się jednak pewnych nieprawidłowości. Okazało się, że w obu przypadkach sprzęgło zadziałało wolniej niż powinno - odpowiednio po 200 i 300 milisekundach czyli 2 i 3 dziesiątych sekundy. Dłuższa reakcja oznacza łagodniejsze przełożenie napędu, co na śliskim torze daje przewagę i chroni kierowców przed gwałtownym buksowaniem kół. Gdyby to wyszło na jaw w trakcie wyścigu obaj kierowcy otrzymaliby bardzo surową karę „10 second stop and go”. Musieliby zjechać do alei serwisowej, zatrzymać się na 10 sekund i dopiero wrócić na tor. W trakcie takiego zatrzymania niedozwolone są żadne prace przy samochodzie. W sytuacji, gdy sędziowie podejmą decyzję już po wyścigu, taka kara z automatu zamieniana jest na doliczenie 30 sekund do ostatecznego czasu kierowcy. W ten sposób Kimi Raikkonen i Antonio Giovinazzi znaleźli się za Robertem Kubicą i Georgem Russelem, którzy awansowali odpowiednio na 10. i 11. miejsce.

Będzie odwołanie

Alfa Romeo twierdzi, że do zmiany charakterystyki pracy sprzęgła doszło przypadkowo i przedstawią na to stosowne dowody. Mają 4 dni na złożenie odwołania. Niezwykle rzadko zdarza się jednak, by FIA zmieniła decyzję sędziów, więc szanse na utrzymanie punktu przez Roberta Kubicę są bardzo duże.

Więcej o:
 • F1. Klasyfikacja MŚ kierowców

  lp. zawodnik punkty
  1 Lewis Hamilton 381
  2 Valtteri Bottas 314
  3 Charles Leclerc 249
  4 Max Verstappen 235
  5 Sebastian Vettel 230
  6 Alexander Albon 84
  7 Carlos Sainz 80
  8 Pierre Gasly 77
  9 Daniel Ricciardo 46
  10 Sergio Perez 44
  11 Lando Norris 41
  12 Nico Hulkenberg 37
  13 Daniił Kwiat 34
  14 Kimi Raikkonen 31
  15 Lance Stroll 21
  16 Kevin Magnussen 20
  17 Romain Grosjean 8
  18 Antonio Giovinazzi 4
  19 Robert Kubica 1
  20 George Russell 0

 • F1. Klasyfikacja MŚ teamów

  lp. team punkty
  1 Mercedes 695
  2 Ferrari 479
  3 Red Bull Racing Honda 366
  4 McLaren Renault 121
  5 Renault 83
  6 Racing Point BWT Mercedes 65
  7 Scuderia Toro Rosso Honda 64
  8 Alfa Romeo Racing Ferrari 35
  9 Haas Ferrari 28
  10 Williams Mercedes 1

Komentarze (6)
Bez tego Robert Kubica nie zdobyłby punktu! Dlaczego ukarano kierowców Alfy Romeo?
Zaloguj się
 • plobywatel

  Oceniono 3 razy 3

  A gdyby tak prześwietlić pozostałych. Och rozmarzyłem się :)

 • sushimaster3

  0

  Szkoda ich, gdyby dostali karę podczas wyścigu, to i tak byliby zneutralizowani przez SC, a tu nawet gdyby skończyli na 1 i 2 miejscu, to spadli by na koniec. Bezsens

 • jethro21

  Oceniono 2 razy 0

  Moim zdaniem gdyby inne bolidy wcale nie startowały R.Kubica mógłby zdobywać duzo więcej pkt c

 • siemion_2

  0

  Jedno małe ale: pierwszy przepis, na który się powołano, to był artykuł 27.1, a nie 24.1 ^^

 • farcry3

  Oceniono 4 razy 0

  Mam plan !!! Trzeba wszystkim 19-tu wsypać cukier do baku, Robcio wtedy wygra .

 • kecajk49

  Oceniono 3 razy -1

  Teraz pis wprowadzi swoich głabów do komisji i Robert będzie robił punkty, wystarczy podporządkować sędziów wiadomo komu i pROSTE JAK DRUT.

  Dlaczego wpadli na to tak późno, wyjaśni to sejmowa komisja?
  Smoleńska wystarczy ale wyniki będąjak szofer będzie na meryturze z zusu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX