Sport.pl

Osiem rekordów Sebastiana Vettela - najmłodszy, najlepszy

Sebastian Vettel został najmłodszym w historii mistrzem świata w dziejach Formuły 1. Dziś ma 23 lata i 134 dni. Poprzedni rekord należał do Lewisa Hamiltona, który miał 23 lata i 301 dni, gdy zostawał mistrzem świata

Najmłodszy uczestnik Grand Prix

Sebastian Vettel pojawił się w Formule 1 w barwach zespołu BMW Sauber w 2006 r., gdy kierowcą tego samego zespołu był Robert Kubica. W wieku 19 lat i 53 dni został najmłodszym kierowcą, jaki kiedykolwiek wziął udział choćby w oficjalnym treningu przed Grand Prix. Na zdjęciu Vettel z szefem BMW Sauber - Mario Thiessenem przed GP Trucji, gdzie po raz pierwszy Niemiec pojechał w oficjalnym treningu.

Najmłodszy kierowca, który zdobył punkty

Latem 2007 r. po koszmarnym wypadku Robert Kubicy podczas Grand Prix Kanady, Vettel zastąpił Polaka i pojechał w barwach BMW Sauber w Grand Prix USA na torze w Indianapolis. Vettel zajął ósme miejsce. Został w ten sposób najmłodszym zawodnikiem, który zdobył punkty w wyścigu F1. Miał 19 lat i 349 dni.

Na zdjęciu Vettel na torze w Indianapolis w 2007 r.

Najmłodszy zawodnik, który prowadził w wyścigu F1

31 lipca 2007 r. Vettel przeszedł do stajni Toro Roso. Dwa miesiące później w Grand Prix Japonii. Niemiec został najmłodszym w historii zawodnikiem, który choć przez chwilę prowadził w wyścigu Formuły 1. Miał 20 lat i 89 dni.

Najmłodszy zawodnik, który zdobył pole position

13 września 2008 r. Vettel został najmłodszym w historii zawodnikiem, który zdobył pole position. Miał 21 lat i 72 dni. Wcześniej rekord należał do Fernando Alonso (21 lat i 236 dni).

Na zdjęciu Vettel cieszy się z tego osiągnięcia.

Najmłodszy zawodnik, który wygrał wyścig

14 września 2008 r. Vettel został najmłodszym kierowcą, który wygrał wyścig Grand Prix. Na torze Monza wyprzedził Heikki Kovalainena (McLaren) i Roberta Kubicę (BMW Sauber). Vettel miał tego dnia 21 lat i 73 dni. Poprzednio rekord należał do Fernando Alonso (22 lata i 26 dni). Tego dnia Vettel był też najmłodszym zawodnikiem w historii, który stanął na podium.

Na zdjęciu Vettel na najwyższym stopniu podium po GP Włoch 2008.

GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone Fot. LUCA BRUNO AP

Najmłodszy kierowca, który zaliczył hat-trick w Grand Prix

W F1 hat-trick to zwycięstwo w wyścigu, pole position i najszybsze okrążenie podczas Grand Prix. Swój pierwszy hat-trick Vettel zaliczył w 2009 r. w GP Wielkiej Brytanii (21 czerwca). Miał 21 lat i 353 dni.

Na zdjęciu Vettel na prowadzeniu po starcie do wyścigu na Silverstone.

Sebastian Vettel cieszy się z wicemistrzostwa świata Sebastian Vettel cieszy się z wicemistrzostwa świata Fot. AP/Gero Breloer

Najmłodszy wicemistrz świata

W sezonie 2009 Vettel zajął drugie miejsce za Jensonem Buttonem. Został w ten sposób najmłodszym wicemistrzem świata. Miał 22 lata i 122 dni. Wcześniej rekord należał do Lewisa Hamiltona (22 lata i 288 dni).
Sebastian Vettel cieszy się z mistrzostwa świata Sebastian Vettel cieszy się z mistrzostwa świata Fot. REUTERS/AHMED JADALLAH

Najmłodszy mistrz świata

14 listopada 2010 r. Vettel został najmłodszym w historii mistrzem świata. Wygrał Grand Prix Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego najgroźniejszy rywal, lider klasyfikacji mistrzostw świata, był dopiero siódmy.

Najmłodsi mistrzowie świata:

1. Sebastian Vettel - 23 lata i 133 dni
2. Lewis Hamilton - 23 lata i 301 dni w 2008 r.
3. Fernando Alonso - 24 lata, 58 dni w 2005 r.

Więcej o: