Formuła 1. 'Grid kids' zastąpią 'grid girls'. Środowisko protestuje

Zarządzający Formułą 1 ogłosili, że od tego roku podczas wyścigów tej serii na torze nie pojawią się 'grid girls'. Od tej pory, według 'BBC', zastąpią je dzieci, przyszli kierowcy F1.
1 Wyścig Formuły 1 w Monaco Wyścig Formuły 1 w Monaco Fot. Frank Augstein / AP Photo

"Grid girls" znikają z Formuły 1

Władze Formuły 1 zdecydowały, że od zbliżającego się sezonu na torach nie zobaczymy już popularnych "Grid Girls".

Zarządzająca cyklem spółka Liberty Media nie chce, by jej wizerunek był kojarzony z przedmiotowym traktowaniem kobiet.

- Chociaż praktyka zatrudniania grid girls podczas wyścigów ma wieloletnią tradycję, czujemy, że ten zwyczaj nie współgra z naszymi wartościami i idzie w parze z obecnymi normami społecznymi - możemy przeczytać w komunikacie.

2 "Grid Girls", czyli piękniejsza strona Formuły 1 DARRON CUMMINGS/AP

Czym są "Grid girls"?

"Grid girls" to modelki ubrane zazwyczaj w stroje reklamujące sponsorów konkretnych zespołów. Pojawiają się na trasie tuż przed rozpoczęciem zmagań kierowców. Modelki przed startem trzymają tabliczki z nazwiskami kierowców biorących udział w zawodach.

Najbardziej znanymi "grid girls" są byłe modelki takie jak Kelly Brook, Jodie Marsh, Emma Noble czy Melinda Messenger. 

Większość z "grid girls" pracując podczas wyścigów zarabia na zapoczątkowanie swojej kariery w modelingu.

3 Grid Kids Grid Kids Twitter

"Grid kids" zamiast "grid girls"

Według informacji "BBC" tzw. "grid girls", zastąpią "grid kids". Jak dzieci będą wybierane? Krajowe władze "Motorsportu" będą selekcjonowały dzieci, które są zawodnikami startującymi np. na gokartach.

- Formuła 1 to szczyt sportów motorowych i marzenie każdego młodego zawodnika, który startuje w serii junior. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przybliżyć to marzenie dzieciom, dając im szansę stanięcia obok swoich idoli - powiedział Jean Todt, prezydent FIA.

4

"Najlepsza praca w życiu"

Modelka Kelly Brook, jedna z byłych "Grid girls" uważa, że praca na torach Formuły 1 była jedną z jej najlepszych w życiu.

- Z pewnością był to jeden z moich najlepszych zawodów w życiu - mówi Brook. - Ubierasz się czarująco. Chodzi o to, aby wyglądać należycie i odpowiednio do sytuacji.

5

"Grid girls" kontra feministki

Po decyzji władz Formuły 1, które uważają, że panie na polach startowych nie współgrają z wartościami, jakie powinny przedstawiać sporty motorowe, środowisko "grid girls" zaczęło głośno protestować. 

- Trzeba mieć bardziej otwartą mentalność. Przecież normy społeczne nie uległy zmianie. Gdyby tak było, to nagie kobiety przestałyby się pokazywać w niektórych czasopismach - mówi Marga Bernalte, była "grid girl" i Miss Barcelony.

Po czym dodaje: Czasem ktoś poprosił mnie o mój numer telefonu, ale takie same sytuacje zdarzają się na ulicy. W niektórych filmach, które oglądają miliony ludzi, jest więcej negatywnych zjawisk związanych zachowaniem w stylu "macho". Tak zwane feministki bronią nas, a nawet nie zapytają jak się czujemy. Tym bardziej, że w pewnym sensie własnie przez nie straciłyśmy pracę.

6 Grid Girls Grid Girls Twitter

Akcja na Twitterze

"Grid girls" walczące o swoją pracę zorganizowały akcję na Twitterze, gdzie pod hasłem "SaveTheWalkOnGirls" wyrażały swoje zdanie na temat decyzji szefów Formuły 1.

- Straciłam pracę przez feministki. Kochałam ją. Byłam szanowana, dobrze zarabiałam i z dumą reprezentowałam swój zespół. Nigdy nie czułam się niekomfortowo i nigdy nikt nie czuł się tak przeze mnie - pisze jedna z "grid girls".

- Jestem bardziej niż zdenerwowana decyzją F1 - dodaje inna.

Komentarze (104)
Formuła 1. 'Grid kids' zastąpią 'grid girls'. Środowisko protestuje
Zaloguj się
 • oelefante

  Oceniono 10 razy 10

  Nie ma to jak obłuda dziennikarzy Agory. Całymi tygodniami potrafią rozwodzić się nad dupą jakiejś celebrytki, cycom pustych lal poświęcają więcej czasu i miejsca w swoich mediach niż odkryciom naukowym zmieniającym świat na lepsze. A jednocześnie rozpływają się w zachwytach nad takimi decyzjami jak ta z artykułu. To co, państwo dziennikarstwo z Agory, przestajecie od dzisiaj promować cyce i dupy? Założę się, że nie.

 • pener1986

  Oceniono 10 razy 8

  A podobno feminizm miał dawać kobietą możliwość wyboru, jak widać te panie zostały pozbawione możliwości wyboru. Gratuluje

 • pener1986

  Oceniono 6 razy 6

  Swoją drogą w imię kobiecej wolności feministki niedługo zakażą pracy modelkom, aktorkom (w wielu filmach wiele z nich pokazuje swoje kobiece wdzięki), piosenkarkom (teledyski w których skaczą z wywalonymi piersiami i kręcą tyłkami, obecnie główny trend), tancerkom (szczególnie w tańcach latynoamerykańskich, bo tam dziewczyny są supersexi) lub też zabronią pięknym kobietom pokazywać swoje wdzięki w jakiejkolwiek sytuacji. To tak w ramach emancypacji :-) Do czego ten świat zmierza?

 • leszekk73

  Oceniono 5 razy 3

  Po co faceci się ścigają, po co rywalizują? Żeby zaimponować dzieciom, które w przyszłości może też będą podobne? Czy żeby zaimponować atrakcyjnym kobietom?
  Męska rywalizacja jest ściśle związana z pięknymi kobietami, czy się to feministkom podoba, czy nie.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 7 razy 3

  >>> Od tej pory, według 'BBC', zastąpią je dzieci

  Czyli chodzi o pieniadze. Dzieci sa tansze od modelek.

  Swoja droga, nie posadzalem F1 o az taki konserwatyzm, wypieranie kobiet z rynku (kobiety do garów!), ale z drugiej strony coraz wiecej kasy plynie z krajow gdzie kobiety sa obywatelami drugiej kategorii wiec sie trzeba przypodobac sponsorom.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 13 razy 3

  Skoro chcą pracować to nie zakazujcie im tego. Nic złego nie robią, przestępstwa nie popełniają.

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 2

  Grid Girls byly tam bo chcialy tam być.
  Walka z ich obecnością jest DOKLADNIE taką samą "walką" jak pamiętnę "baba na traktorze?? Baba na uniwersytecie?! Do kuchni! Spodnica do kolan? I CO jeszcze? "
  Pokazują te "reformy" dlaczego lewica i feminizm NIGDY nie wystąpił przeciw wojującemu Islamowi.
  Te same zasady, potrzeby i skryte marzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX