Sport.pl

Wypadek Kubicy. Wszystkie zakończenia nerwowe zrekonstruowano, Polak jest w stanie ruszać palcami

wm
07.02.2011 12:56
A A A
Konferencja prasowa w szpitalu Santa Corona nt. stanu zdrowia Roberta Kubicy

Konferencja prasowa w szpitalu Santa Corona nt. stanu zdrowia Roberta Kubicy (Fot. TOMMAR TOMMAR, savionanews.it)

- Pacjent stracił 5-6 litrów krwi i najważniejszym zadaniem było zapobieżenie dalszej utracie. Zrekonstruowali¶my wszystkie zakończenia nerwowe w dłoni. Stan wzroku jest dobry. Kubica wci±ż odczuwa duży ból - mówili na konferencji prasowej lekarze ze szpitala w Pietra Ligure.
Wypadek Kubicy. Minuta po minucie

Konferencja prasowa menedżera Roberta Kubicy oraz lekarzy ze szpitala w Pietra Ligure miała rozpocz±ć się o 9.30. Szybko została jednak przełożona na 11, a lekarze pojawili się przy dziennikarzach dopiero po 12. Oczekiwanie zostało wynagrodzone dobrymi wie¶ciami, jakie płyn± z pokoju Roberta Kubcy. Polak mimo bólu czuje się dobrze i szybko dochodzi do siebie.

Daniele Morelli, menedżer Roberta Kubicy

- Każdy z nas martwił się o Roberta, nie wiedzieli¶my co z tego wyniknie. 12 godzin po operacji już przeszedł przez pierwsz± fazę krytyczn±. Lekarze ustabilizowali jego stan. Rozmawiałem z nim - jest przytomny, zdaje sobie sprawę ze swojego stanu, poznaje osoby z którymi rozmawia. Cierpi - powiedział Morelli na konferencji prasowej.

- Temperament Roberta zdaniem specjalistów, którzy się nim zajmuj±, pomoże w doj¶ciu do zdrowia. Prędko¶ć powrotu do formy już teraz można okre¶lić jako ponadnormaln±. Robert spotkał się dzi¶ z rodzin±, która nie jest w najlepszym stanie. Jest ¶wiadomy co przeszedł, ale nie pamięta nic zwi±zanego z wypadkiem. Tylko tyle, że jest to traumatyczne przeżycie - dodał menedżer Kubicy.

Szef wydziału ortopedii:

- Robert przeszedł poważne urazy ręki oraz nogi. Uszkodzony został łokieć i bark, musieli¶my się zmagać także z wielopunktowym złamaniem nogi. Była możliwo¶ć amputacji ręki, ale kolejne działania to wykluczyły. Ból może jeszcze powodować komplikacje oddechowe. Będzie trzeba przeprowadzić jeszcze działania rekonstrukcyjne ko¶ci dłoni i ręki.

Szef terapii intensywnej:

- Pacjent został przez nas przyjęty w stanie zdecydowanie krytycznym. Miał kilka krwotoków w tym wewnętrznych, min. w klatce piersiowej. Spowodowało to konieczno¶ć działań operacyjnych. Do tej pory leży na wydziale intensywnej terapii. Bardzo dobrze odpowiada na wszystkie zastosowane kuracje. Stan pacjenta jest bardzo dobry. Je¶li chodzi o płuca będzie musiał być poddany kolejnym analizom. Powrót do zdrowia na razie odbywa się według planu, choć trzeba będzie przeprowadzić kolejne kontrole. Wszystkie zakończenia nerwowe ręki zostały pozytywne zrekonstruowane. Stan wzroku jest dobry, choć Kubica jest nadal na znieczuleniu.

- Stracił 5-6 litrów krwi (kilka transfuzji w czasie operacji) i najważniejszym zadaniem było zapobieżenie dalszej utracie. Do poranka był intubowany, jednak obecnie oddycha już samodzielnie. Nadal odczuwa duży ból, jednak możemy go kontrolować. Absolutnie nie może teraz rozmawiać z dziennikarzami.

- Teraz już nie będzie wprowadzany w stan ¶pi±czki, stosowana będzie już tylko wył±cznie terapia antybólowa. będzie to uzależnione do tego, co mówi sam pacjent, s± jeszcze niewielkie problemy płucne.

Dodatkowo, zespół Lotus Renault poinformował na Facebooku, że Kubica rano był stanie ruszać palcami, co dobrze wróży szybkiej rehabilitacji.

Wideo z samochodu jad±cego za Kubic±  »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane