F2. Natalia Kowalska wzięła udział w dwóch ostatnich wyścigach sezonu Formuły 2

Natalia Kowalska, jeżdżąca w teamie CYFRA+ F2 RACING nie ukończyła sobotniego wyścigu Formuły 2 na torze Ricardo Tormo w Walencji z powodu awarii samochodu. W niedzielę zajęła 16. pozycję.

Natalia Kowalska bardzo chciała zakończyć sezon Formuły 2 za kółkiem swojego bolidu z numerem 77, zamiast tylko oglądać ścigających się kolegów. Udało jej się wyleczyć kontuzjowane kolano i dołączyć do zawodników F2 w Walencji. Niestety samochód Natalii miał poważne usterki i pierwszego dnia wyścigów musiała zjechać do boksu, a w drugim dniu traciła cenne sekundy przy hamowaniu. Winny temu był układ elektryczny auta, a w sobotę dodatkowo zepsuła się pompa paliwowa.

- W sobotnim wyścigu już na pierwszym okrążeniu zaczęły się świecić kontrolki na czerwono, potem auto traciło tempo, by w 16. okrążeniu zupełnie stracić moc. Nie było wyjścia, musiałam zjechać do boksu - komentuje rozżalona Natalia.

Nie tylko po zachowaniu auta Natalii ale także aut innych zawodników widać było, że pod koniec sezonu niektóre bolidy mają problemy techniczne. Przykładowo zwycięzca sobotniego wyścigu, Nicola de Marco, w niedzielę niespodziewanie zjechał do boksu.

W drugim wyścigu Natalia Kowalska wystartowała z 17. pozycji. Rady inżyniera teamu dotyczące tego, jak powinna pokonywać specyficzne zakręty na Autodromie Ricardo Tormo okazały się nietrafne i zawodniczka straciła możliwość startu z wyższej pozycji. Jednak już w pierwszym okrążeniu wykorzystała zamieszanie pomiędzy kilkoma bolidami i wyprzedzając po zewnętrznej poprawiła swoją pozycję na 15. Przez większość wyścigu walczyła o miejsce z Ricardo Teixerią, zawodnikiem z Angolii, który w czasie 18. okrążenia zjechał do boksu. Niedzielny wyścig Natalia ukończyła na 16. pozycji.

- Jazda w ostatnich wyścigach sezonu jest jak rosyjska ruletka - kłopoty z autem mogą nagle wyeliminować nawet najlepszych zawodników. Ja cieszę się z tego, że udało mi się skończyć niedzielny wyścig, mimo przegrzanych opon i tracenia sekund przy hamowaniu, gdy auto zamiast trzymać się nawierzchni, ślizgało się po niej - skomentowała Natalia.

Kowalska w F2

Zawody Formuły 2 w 2010 roku wygrał Dean Stoneman z 284 punktami, na drugim miejscu był Jolyon Palmer z 242 punktami, na trzecim Siergiej Afanasiev ze 157 punktami. Natalia zajęła 19. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Natalia Kowalska jest jedynym polskim kierowcą i pierwszą kobietą, która w tym sezonie ściga się w międzynarodowym cyklu F2. Polka startuje w zespole CYFRA+ F2 RACING. Natalia Kowalska przygodę na torach wyścigowych rozpoczęła mając kilka lat, a jako dziesięciolatka w 1998 r. zdobyła licencję kartingową. Już trzy lata później zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorów w kategorii Intercontinental 100 A. W 2005 roku zdobyła dwukrotne mistrzostwo Polski w jednym sezonie w dwóch najszybszych kategoriach kartingowych w kraju. To pierwsza i jedyna Polka w światowych seriach single-seaterów Formula Renault 2.0 i amerykańskiej serii Star Mazda. Jest najszybciej jeżdżącą Polką, pierwszym polskim kierowcą ścigającym się bolidem Formuły 2, od 2010 roku w zespole CYFRA+ F2 RACING. W światowym rankingu Castrola (www.castroldriverrankings.com) Natalia Kowalska jest drugim po Robercie Kubicy, najwyżej sklasyfikowanym polskim kierowcą wyścigowym.

Więcej informacji: www.kowalskanatalia.pl i www.cyfraplus.pl/f2-racing. Wyścigi z jej udziałem można oglądać nie tylko na antenie Eurosport i Eurosport 2, ale także na żywo na stronie www.formulatwo.com.

Formuła 2

Formuła 2 to cykl międzynarodowych wyścigów, organizowanych od 1948 roku, będący kopalnią talentów i swoistym zapleczem dla najbardziej prestiżowych zawodów motorowych świata, czyli Formuły 1. W roku 1984 zawody zastąpiono inną klasą wyścigową, by powrócić do nich ponownie w 2009 roku. Zdobywca tytułu Mistrza Formuły 2 sezonu 2010 weźmie udział w testach zespołu Williams F1.