Sport.pl

F1. Nowy bolid Ferrari - "Zapomn±, że jest brzydki je¶li będzie szybki"

Radosław Leniarski
03.02.2012 14:36
A A A

Fot. HANDOUT Reuters

O tym, że bolid jest brzydki, w Ferrari zapomn± je¶li będzie szybki - pisze komentator wy¶cigowy James Allen na swoim blogu. - Bardzo agresywny design - mówi kierowca zespołu Felipe Massa. W pi±tek w Maranello zaprezentowano pojazd na nowy sezon - F2012.
Z punktu widzenia kibica, wyzwaniem estetycznym jest przód samochodu, jego nos ze stopniem - pisze Allen.

Nawet Luca di Montezemolo, czyli szef Ferrari, stwierdził, że samochód jest z tego powodu po prostu brzydki. A przecież Ferrari jest symbolem stylu.

Ale dla inżynierów najważniejszym tematem do dyskusji jest zawieszenie typu pull-rod w przednim zawieszeniu - pojawiło się w tym miejscu w F1 po raz pierwszy od 10 lat (polega na tym, że dr±żki zawieszenia "ci±gn±" koło, zastępuj±c typ push-rod). W tylnym zawieszeniu pull-rod wprowadził Red Bull w 2009 roku - pojawiło się tam wtedy w F1 pierwszy raz od 20- lat. Potem zamontowały ten typ tylnego zawieszenia inne zespoły. Teraz Ferrari użył go z przodu.

- Widać, że w Ferrari nie boi się podj±ć ryzyka - uważa Allen. Przez ostatnie dwa sezony włoska potęga wy¶cigowy, najważniejsza marka w F1, grała trzecie skrzypce - za solist± Red Bullem, któremu akompaniował McLaren. - Przednie zawieszenie pull-rod nie będzie miało aż tak wielkiego wpływu na osi±gi, jak się wydaje na pierwszy rzut oka - komentuje techniczny analityk BBC Gary Anderson.

- Jest zupełnie inny niż to do czego się przyzwyczaili¶my przez dwa ostatnie lata - powiedział Fernando Alosno, który obok swojego partnera Felipe Massy i szefa zespołu Stefano Domenicallego, był obecny podczas internetowej prezentacji.

- Bardzo agresywny - powiedział o bolidzie Massa.

- Mojego osobiste poczucia piękna mówi, że nie jest ładny - stwierdził Domenicalli. - Ale nie s± to warto¶ciowe cechy w F1. Jego wygl±d jest konsekwencj± nowych przepisów i tego, aby w ich ramach zbudować jak najszybszy samochód.

Dla Joe Sawarda, długoletniego korespondenta F1, bolidy Caterhama, Force India i Ferrari przypominaj± Strusia Pędziwiatra. Obniżone, jakby złamane nosy, podwyższone punkty podparcia przedniego zawieszenia wygl±daj± nieatrakcyjnie - napisał na blogu.

W internecie opinie s± jednoznaczne. Samochody s± brzydkie. Kibice używaj± angielskiego słowa "ugly", co jest chyba nawet mocniejszym słowem niż polskie "brzydki", można je przetłumaczyć też jak "paskudny", "szpetny".

"Oferujemy mu najlepsze warunki" - Ferrari upomina Massę »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • tomasz2505

  Oceniono 7 razy 5

  Wył±czaj±c przód bolidu to wygl±da dobrze,ale przecież liczy się szybkosć i pozycja na mecie.

 • Gość: Ferrari

  Oceniono 3 razy 3

  Mnie sie podoba. Nie ważne czy jest ładny czy nie, ważne aby wygrywał.

 • kilerek123

  0

  dla mnie bolid sie podoba i zgadzam sie z koleg± ferrari wazne aby wygrywal

 • napwow

  Oceniono 7 razy -7

  Trzeba przyznać że bolid wygl±da jak g*wno. Co¶ czuję że w tym roku jedynie McLaren utrzyma dizajnerski poziom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane